Jak správně pejskům čistit ouška

Ač se to možná na první pohled nemusí zdát pravidelné čištění uší je naprosto neoddělitelnou součástí péče o psa.

Záleží na mnoha faktorech

Vždy záleží na typu psa. Každý pes má uši jinak velké a jinak náchylné na záněty či jiné ušní nemoci. Ovšem u každého typu psa se musíte o uši náležitě starat, jelikož se zde ukládá velké množství bakterií a parazitů, které mohou vyústit v nepříjemnosti v podobě zánětů či v poruchy sluchu.

Až 2x týdně

Co se týče intenzity čištění, tak by se mělo provádět 1-2x týdně. Jednou u plemen, které mají uši přímé a větrané (čivava) a dvakrát u plemen, u kterých jsou uši nevětrané a dochází zde k větší tvorbě baktérií a mikrobů (kokršpaněl, retrívr, pudl apod.)

Jak na to

Čistit ouška můžete pomocí „uchošťourů“ tyčinek s vatou stejně tak jako je tomu u lidí. Tyčinkou nezajíždějte moc hluboko a jemně vatičkou otírejte zanesenou kůžičku uvnitř ucha. Na tyčinku moc netlačte a Vašeho pejska pořádně držte, může se totiž stát, že znenadání cukne a vy můžete nechtíc zajet až do sluchovodu.

Pejska vždy nalákejte na nějaký pamlsek, který mu po zdárném čištění dejte jako odměnu.

Ušní onemocnění

Pokud se o uši Vašeho pejska nebudete řádně starat hrozí Vám jedny z mnoha ušních onemocnění a následných nepříjemností.

Typy ušních onemocnění u psů

Zde si vypíšeme nejčastější druhy onemocnění uší u pejsků:

  1. Zánět zevního zvukovodu
  2. Svrab
  3. Zánět středního ucha
  4. Mykózy

Příznaky

Nejčastěji ušní nemoc u svého čtyřnohého miláčka poznáte podle nepříjemného zápachu, který vychází právě z uší. Další příznak je časté škrábání ucha, které je doprovázeno sténáním vašeho pejska, či odlupování kůže, které je viditelné přímo v uchu.

Návštěva veterináře

Pokud máte podezření na nějakou ušní nemoc, tak neváhejte a navštivte Vašeho veterináře, který po důkladném vyšetření stanový druh a rozsah nemoci.

Nemusíte mít strach většinou se nejedná o nic nebezpečného a díky včasné léčbě zánět, či jiná nemoc odejde během několika dní.

Zanedbání

Při zanedbání ušní hygieny můžete nevědomky podpořit rozvoj různých onemocnění a to může vést až k trvalému poškození sluchu!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *