Starat se o nově narozená štěňata není zase tak náročné, jak se může zdát. Veliké množství lidí se bojí, že něco podcení a nenávratně tak štěňatům ublíží. U zvířat je to naštěstí daleko jednodušší, než u lidí, a proto to může zvládnout takřka každý. V tomhle článku se podíváme na pár důležitých věcí, na které je potřeba se zaměřit.
Před porodem
Před porodem je potřeba pro fenku vytvořit bezpečné prostředí. Nejdůležitější je, aby se v něm samotná fenka cítila dobře a bezpečně. Je potřeba myslet na to, že jde o zvíře. Fenky nepotřebují měkkou deku, nejdůležitější je pro ně bezpečí. Rádi se před porodem schovají, například do křoví, do boudy, nebo do sena. Je tedy nutné vytvořit pro fenku nějaký úkryt, kde celý porod proběhne.
První den po porodu
Fenka se o vše postará sama. Vytvoří se vhodné prostředí, očistí si svá štěňata a také je zabezpečí. Je normální, že na vás bude fenka v prvních dnech vrčet a nepustí vás ke štěňatům. Občas se stane, že fenka na pár minut nepozorovaně opustí štěňata a běží se napít. Pokud se nám tahle chvíle podaří odchytnout, můžeme prozkoumat úkryt. Může se stát, že najdeme mrtvě štěně. V takovém případě je potřeba mrtvé tělíčko vzít a odnést.
Problémy při porodu
Nemusíte se komplikací zbytečně obávat, nebývají běžné. Přesto se může stát, že se pejsek zasekne a nepůjde ven. Při porodu je tedy dobré fenku občas zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Pokud odpozorujete, že se fenka dlouho trápí a poznáte problém, je vhodné přivolat veterináře.
Další dny
Další fáze přichází, když na Vás fenka přestane vrčet. Nyní již můžete štěňata okouknout, zda jsou všechna v pořádku, a dokonce také opatrně pochovat. Ještě si ale se štěňaty neužijete žádnou srandu. Ta přichází až ve chvíli, kdy štěňata otevřou oči a začnou být více akční. Do téhle doby matka štěňata sama kojí a pečuje o ně. Štěňata ale postupně začínají mít více energie, učí se chodit a již celý den nespí. V téhle fázi již můžeme začít štěňata přikrmovat. Vždy záleží na schopnosti kojení matky, což se nejčastěji odvíjí od počtu štěňat.
Štěňata si bez problému zvyknout na podávanou stravu a postupně již matka přestane kojit a utíkat od štěňat. Poslední krok pak nastává po 6 týdnu štěňat, kdy musíme navštívit veterináře, který je prohlídne, naočkuje a odčerví.